Napisz do nas: damian@zrozumiecnieruchomosci.pl

10 wskazówek dla początkujących inwestorów

Na początku drogi inwestycyjnej wszystko może przerastać, nasuwa się wiele wątpliwości i – co często spotykam – pytanie: od czego zacząć? Musisz pamiętać, że nasze wątpliwości są zdrajcami i wielokrotnie przez nie blokujemy swoje działania. Ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy w dziedzinie inwestowania szukają sprzyjających okoliczności a jeśli nie mogą ich odnaleźć – stwarzają je. Kreowanie możliwości do zdobycia wiedzy, wejścia w wartościowe relacje biznesowe i skuteczne prowadzenie procesu inwestycyjnego wymaga wiedzy i odwagi do podejmowania wykalkulowanego ryzyka. Nie może także zabraknąć wiary (wytrwałości) w podjęty przez nas cel.

Chciałbym wymienić 10 najważniejszych według mnie wskazówek inwestycyjnych płynących z moich doświadczeń:

  1. Po prostu zacznij. Bezruch i akceptacja wszystkiego jak leci charakteryzuje tylko rośliny, które w swej bierności przyjmują to, co daje środowisko. Ludzie mają o wiele większy potencjał, choć niektórzy przypominają mi właśnie rośliny. Pamiętaj czas i tak upłynie a od Twojego działania będą zależały efekty, jakie osiągniesz.
  2. Zapisz na kartce pojedynczy, jasno zdefiniowany cel. Mierzalny, wartościowy, pociągający, realny, określony w czasie, dokładnie opisany. Taka instrukcja sprawi, że zaczną się otwierać takie drzwi, o których wcześniej nawet nie wiedziałeś.
  3. Zacznij szukać wiedzy w tym temacie, który chcesz realizować. Pytaj inwestorów, jedź na szkolenie, kup książki, czytaj fora, kupuj specjalistyczną prasę. Jest tyle tanich sposób na zdobycie wartościowej wiedzy, że każdy z nas ma prawo do stania się jeszcze lepszą wersją siebie.
  4. Największym błędem przy kupnie mieszkanie pod inwestycję jest jego niekupienie, kiedy ma się taką możliwość. W wielu sytuacjach ogarniają nas wątpliwości. Pamiętaj, że są one bardzo zdradliwe. Ludzie, którzy osiągają najwięcej na tym świecie nie wierzą w niesprzyjające okoliczności. Jeśli ich nie ma, stwarzają je. To jest podstawa wytrwałego dążenia do celów jakie zakładamy.
  5. Wykorzystaj swój czas. Czasami mamy jedną, dwie szanse w naszym życiu, aby chwycić byka za rogi i przenieść się w inny wymiar. Jeśli jesteś czujny i podejmiesz wyzwanie to całe dotychczasowe życie może ulec kompletnej przemianie.
  6. Kupno mieszkania na kredyt dla siebie to konsumpcja a nie inwestowanie. Przepalasz w taki sposób swoją zdolność kredytową. Co prawda z jednej strony nie wkładasz pieniędzy innemu właścicielowi za najem mieszkania, tylko spłacasz swoje zobowiązanie ale patrząc z drugiej strony to zdolność kredytową można wykorzystać o wiele efektywniej. W tym przypadku nie działa mechanizm zjeść ciastko i mieć ciastko. Musisz pogodzić się z tym, że łamiesz potężną dźwignię finansową idąc w kierunku własnego komfortu.
  7. Zachowaj bufor finansowy, jeśli posługujesz się dźwignią finansową w postaci kredytu. Po pierwsze uważam, że nie należy kredytować się do maksimum jeżeli nie masz buforu w nieruchomościach bez zobowiązań hipotecznych. Jeżeli już masz wszystkie lokale w kredycie to czy zachowałeś pomiędzy przychodem a kosztem właściwy bufor bezpieczeństwa? Czy jest on na poziomie 100zł czy 1300zł za mieszkanie? Co w sytuacji wzrostu stóp procentowych? Dobra strategia na tym polu pozwoli uchronić Cię przed przeinwestowaniem.
  8. Gonienie pragnienia w postaci wolności finansowej może wypalić inwestora. Zastanów się po co Ci wolność finansowa? Czy ona w ogóle istnieje? Jakie musi spełniać warunki aby nadeszła w Twoim konkretnym przypadku? Gonić pragnienia to gonienie króliczka. Możemy to robić całe życie i w konsekwencji pozbawić inwestora sił witalnych. Zdaj sobie sprawę, kiedy jest ten właściwy moment, że swoboda finansowa stała się faktem i pielęgnuj to, co wypracowałeś.
  9. Najemca to nie bankomat. Wchodź w dobre i oparte na konkretnych ustaleniach relacje z najemcami. Pamiętaj, że to są ludzie a nie maszynki do produkcji pieniędzy. Umiejętność nawiązywania, prowadzenia i utrzymywania relacji jest bardzo istotną cechą inwestora. Często od tego zależy, w która stronę obie strony pójdą i jak się zachowają względem siebie, kiedy pojawi się kłopot. Dbaj o dobre relacje z najemcami, bo dzięki nim prawdopodobnie zawdzięczasz swój obecny stan finansowy.
  10. Spisz testament i zadbaj o swoją rodzinę, kiedy Ciebie zabraknie. Każdy z nas ma datę przydatności na tym świecie. Przemyśl, jaka jest Twoja misja i co możesz zrobić? W polskim prawodawstwie jest wiele skomplikowanych przepisów w tym związanych z dziedziczeniem. Zadbaj o to, by rodzina czuła się bezpiecznie i zagwarantuj im kontynuację tego, co robisz a przynajmniej ułatw sprawy spadkowe, spisując dobry testament.